Hamburger

Přesné měření časů při sportovních akcích

konkordia_head
Technologie RFID má díky možnosti přesné a rychlé identifikace pomocí radiové frekvence, spoustu zajímavých využití. Díky spolupráci se společností KONKORDIA Děčín se uvedl k životu systém pro měření časů při hromadných sportovních aktivitách a jeho páteří je právě RFID technologie.

O společnosti

KONKORDIA Děčín je malý sportovní spolek, který se zúčastňuje různých sportovních soutěží (běhy, lyže, orientační i klasický biatlon, orientační běh, turistický závod apod.  

Současně organizují, jak menší místní aktivity (např. poutě), tak události světového významu jako je pořádání Mistrovství světa (orientační biatlon).

Výzva

  • Zajistit neomylné měření času pro každého účastníka závodů,
  • získaná data přenášet do nadřazených systémů pro další práci s nimi včetně online zobrazování atd.,
  • eliminovat opakovaná načtení čípů a umožnit přesnou identifikaci konkrétních závodníků.

Řešení

U všech těchto soutěží se různě zpracovávají výsledky a také je k tomu zapotřebí i nějaké to vybavení. Hlavní balíček aktivit v pořádání soutěží v posledních letech byly běžecké závody (loni 13, předloni 12) a tak bylo zapotřebí vytvořit vlastní systém časomíry a přihláškového systému.

Pan Přibyl ze spolku KONKORDIA Děčín se rozhodl využít pasivní RFID čipy. Začátky probíhaly formou pokusů a nákupem různých částí systému na čínském trhu, postupným vývojem však firma dospěla do tohoto aktuálního stavu:

pro záchyt RFID čipů se využívají čtečky Chainway UR4 společně s anténami UR4-12. Tato technologie je navíc kombinována s 2 ks měřících koberců z Číny.

Tovární software a dokumentace k čtecímu modulu umožnil snadné doprogramování výstupu ze čtečky, a díky tomu se podařilo omezit načtení konkrétního počtu čipů a omezit opakovaná načtení čipů.

Data získaná z výstupu ze čtečky, jsou přenášena do zakázkového softwaru, který zpracovává jednoduše výsledky závodů včetně on-line výstupů apod.

Celý systém je pro možnost zobrazení na velké obrazovce a jednoduchost obsluhy postavený na PC, podle potřeby a velikostí akcí se využívá buď jeden, nebo 2 počítače ve společné síti.

Systém se osvědčil natolik, že je nyní využíván nejen na vlastních akcích, které pořádá KONKORDIA Děčín, ale i na akcích partnerů. Průměrně tak nyní systém zastřešuje ročně cca 25 akcí (běžecké závody, triatlon, skialpové závody), kde se pohybuje účast od 20 do 350 závodníků.

Výsledek

  • Přesná identifikace závodníků bez opakovaných načtení,
  • veškerá data jsou okamžitě k dispozici pro další zobrazování a zpracování,
  • hladká komunikace mezi HW potřebným ke čtení RFID značek a obslužným softwarem,
  • Vznik robustního a odolného systému pro časomíru, který je spolehlivý i ve složitých podmínkách vytrvalostních závodů.
IMG_4792-1-1024x682
20200606_095947-2-1024x768
20200606_095847-2-1024x768
Byl jsem velice mile překvapen již při prvním kontaktu s touto firmou (srpen 2019), kdy jsme řešili naši druhou generaci čteček. Můj první dotaz na Ondru Vitvara byl, zda-li by bylo možno čtečku nějakým způsobem vyzkoušet (jsme z Děčína, a tak jsem myslel, že přijedeme do HK a tam vyzkoušíme), ale Ondra nám nabídl, že čtečku pošle obratem na 14denní vyzkoušení. Čtečka obratem došla a my spustili testování, ještě jsme požádali o prodloužení o týden navíc, abychom mohli provést test i v reálném závodě. Vše dopadlo OK a my pak jen požádali o fakturu a zboží zaplatili. Stejná situace nastala při nákupu antén, kdy jsme nejdříve získali k testování a pak je teprve platili. Poslední kladná zkušenost s firmou ITFutuRe byla z léta 2020, kdy nám čtečka přestala fungovat. Na základě rychlé komunikace jsme poslali čtečku na reklamaci a firma nám obratem poslala čtečku novou s tím, že si ostatní vyřídí sama s  výrobcem v Číně. Proto, kde mohu, rád firmu doporučui za její přístup k zákazníkům.
 
Luboš Přibyl

Zařízení použitá v tomto řešení

UR4   UR4-12
 
                  Chainway UR4                                    anténa UR4-12
Další